Ile kosztuje rozwód w 2021 roku?

Na koszt rozwodu składa się wiele czynników, m.in. opłata sądowa i wynagrodzenie adwokata czy radcy prawnego. Jeżeli chcesz złożyć pozew o rozwód, poniżej znajdziesz szczegółowe informacje o kosztach. Podpowiadamy też, jak możesz zminimalizować koszty rozwodu.

image

Ile kosztuje sprawa rozwodowa w 2021 roku?

Koszt sprawy rozwodowej to przede wszystkim opłata od złożenia pozwu rozwodowego. Jest ona stała – wynosi 600 zł. Jako strona, która zamierza złożyć wniosek o rozwód, będziesz musiał uiścić tę kwotę. Możesz to zrobić na dwa sposoby:

 • wpłacając opłatę na rachunek bankowy właściwego sądu okręgowego – wówczas potwierdzenie powinieneś dołączyć do składanych dokumentów,
 • kupując w kasie sądu specjalne znaki opłaty sądowej o wartości 600 zł – znaki należy nakleić na pozew.

Dla wielu osób 600 zł to wysoka opłata za rozwód. Chociaż to na tobie – jako osobie inicjującej sprawę o rozwód – będzie spoczywał obowiązek jej uregulowania, to powinieneś wiedzieć, że czasem będziesz mógł uzyskać jej zwrot. Taka sytuacja będzie miała miejsce wówczas, gdy twój małżonek zostanie uznany przez sąd za wyłącznie winnego rozkładu pożycia. Wówczas to on zostanie obciążony opłatą – będzie musiał ci ją zwrócić.

Koszty rozwodu bez orzekania o winie

Cena rozwodu, a dokładniej wysokość opłaty za rozwód, będzie niższa, jeżeli małżonkowie chcą rozwodu bez orzekania o winie. Mimo że przy składaniu pozwu opłata nie ulegnie zmianie, to jednak możesz liczyć na:

 • zwrot połowy kwoty – czyli 300 zł,
 • zwrot 150 zł od małżonka – zostanie on zobowiązany do zwrotu na twoją rzecz połowy opłaty.

Ile kosztuje rozwód bez orzekania o winie? Łącznie rozwodzący się małżonkowie płacą 300 zł (po 150 zł każdy). Wymiar finansowy nie jest jedynym powodem, dla którego warto przemyśleć złożenie pozwu o rozwód bez orzekania o winie. W ten sposób można też szybciej uzyskać wyrok – więcej na ten temat przeczytasz we wpisie Ile trwa rozwód?.

Koszt rozwodu 2021 – dodatkowe opłaty

Opłata sądowa może, ale nie musi być jedynym kosztem, jaki małżonkowie będą musieli ponieść. Dodatkowe koszty wygeneruje m.in.:

 • podział majątku – jeżeli jesteście zgodni co do tego, jak podzielić zgromadzony majątek, opłata wyniesie 300 zł; w przeciwnym razie wzrośnie ona do kwoty 1000 zł,
 • wydanie orzeczenia o eksmisji małżonka z mieszkania – 200 zł,
 • opinie biegłych – z reguły są one niezbędne, gdy rozwodzący się małżonkowie mają dzieci i nie są w stanie porozumieć się co do opieki nad nimi; koszt wydania opinii przez biegłego wynosi od 500 do 1000 zł,
 • mediacja – może ona kosztować każdego z rozwodzących się małżonków od 50 do 200 zł za godzinę,
 • orzeczenie alimentów – w tym przypadku koszty sądowe są uzależnione od wysokości zasądzonych alimentów.

Nie jest to jednak pełna lista kosztów, które mogą pojawić się podczas sprawy rozwodowej. Kolejne mogą wystąpić, jeżeli rozwodzący się małżonkowie mają dzieci. Wówczas konieczne może być m.in. uzyskanie wywiadu środowiskowego wraz z opinią specjalisty.

Ile kosztuje adwokat do sprawy rozwodowej w 2021 roku?

Osoby rozważające złożenie pozwu o rozwód często zastanawiają się, ile kosztuje napisanie pozwu rozwodowego i reprezentacja przed sądem przez profesjonalnego pełnomocnika.

Prawnik musi gruntownie zapoznać się ze sprawą, przeanalizować dokumentację i ustalić oczekiwania klienta. To, ile kosztuje pomoc prawnika przy rozwodzie, jest zależne od kilku czynników, m.in. złożoności sprawy, liczby spotkań i pism, które prawnik będzie musiał przygotować. Znaczenie ma też region Polski – w dużych miastach ceny są wyższe.

Kancelarie oferujące pomoc w sprawach rozwodowych mogą rozliczać się zarówno za każdą godzinę pracy, jak i ustalić cenę za kompleksową usługę – to zależy od modelu ich pracy i oczekiwań klienta. Uogólniając, można powiedzieć, że za pomoc adwokata przy rozwodzie trzeba zapłacić od ok. 1500 za proste sprawy do nawet 8000 zł przy sprawach skomplikowanych.

image

Zwolnienie z kosztów sądowych w sprawie o rozwód

Wysoki koszt rozwodu powoduje, że możesz zastanawiać się, czy możliwe jest zwolnienie z kosztów sądowych. Owszem – sąd może zwolnić cię zarówno z części, jak i całości kosztów. Warunkiem jest jednak:

 • wykazanie, że nie możesz ponieść opłat bez uszczerbku dla siebie i rodziny,
 • złożenie wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych – należy do niego również złożyć oświadczenie o stanie majątkowym.

Aby udokumentować swoją złą sytuację materialną, możesz przedstawić m.in. zaświadczenie o tym, że jesteś osobą bezrobotną czy otrzymane z miejskiego ośrodka pomocy społecznej decyzje o przyznaniu świadczeń.

W przypadku skomplikowanej sprawy rozwodowej możesz też ubiegać się o przydzielenie pełnomocnika z urzędu.

Jak zminimalizować koszty rozwodu?

Nie możesz liczyć na zwolnienie z kosztów sądowych? Rozwiązaniem jest ich zminimalizowanie. Możesz to zrobić na kilka sposobów. Poza wspomnianym już porozumieniem się z małżonkiem możesz też:

 • samodzielnie przygotować pozew – jeżeli nie masz w tym doświadczenia, skorzystaj z naszego kreatora pozwu rozwodowego,
 • zwrócić się o pomoc do naszego prawnika – jeżeli chcesz samodzielne przygotować pozew przy pomocy kreatora, nasi prawnicy posłużą merytorycznym wsparciem.

Uważasz, że sprawa jest na tyle skomplikowana, że nie obejdzie się bez pomocy adwokata lub radcy prawnego? Możemy zapewnić ci również reprezentację w sądzie.

Ile kosztuje rozwód kościelny?

Jeszcze inaczej kwestia opłat wygląda w przypadku tzw. rozwodu kościelnego (prawidłowo: stwierdzenia nieważności ślubu kościelnego). Wysokość opłat procesowych zależy od danej kurii – nie ma stałego cennika. Na koszt rozwodu kościelnego składają się:

 • opłata wstępna – należy ją uiścić przy składaniu pozwu, z reguły wynosi ona od 100 do 300 zł,
 • konsultacja psychologiczna – jej koszt to ok. 500 zł,
 • koszty sądowe – mogą wynieść nawet powyżej 2000 zł.

Uogólniając, można powiedzieć, że rozwód kościelny kosztuje od ok. 2500 do 4000 zł. Do tego dochodzi jeszcze kwestia opłacenia profesjonalnej pomocy prawnej.

Rozwód: ile trwa i kosztuje – podsumowanie

Zależy ci na szybkim i tanim rozwodzie? Jeżeli ze względu na sytuację finansową nie możesz liczyć na zwolnienie z kosztów, to pozostaje:

 • porozumieć się z małżonkiem i złożyć pozew o rozwód bez orzekania o winie – wówczas można liczyć na szybki rozwód, a opłata sądowa wyniesie 300 zł dzielone na dwie osoby,
 • skorzystać z naszego kreatora – jest on intuicyjny w obsłudze i pozwoli ci przygotować merytoryczny pozew o rozwód, który będziesz mógł złożyć we właściwym sądzie okręgowym.

W przypadku rozwodu koszty i czas potrzebny na wydanie przez sąd orzeczenia są ze sobą powiązane. Małżonkowie, którzy nie są ze sobą zgodni, nie tylko zapłacą więcej, ale również dłużej będą czekać na rozwód.

...
Zespół Legeli