Odpowiedź na pozew rozwodowy – jak ją przygotować?

Odebrałaś odpis pozwu i ze zdumieniem przeczytałaś, że masz się do niego ustosunkować. Odpowiedź na pozew o rozwód rodzi dużo pytań. Zastanawiasz się, czy trzeba odpowiadać na pozew rozwodowy lub jak przygotować takie pismo? Odpowiedzi na te wątpliwości znajdziesz poniżej.

image

Czy trzeba odpowiadać na pozew rozwodowy?

Po otrzymaniu przesyłki z sądu i zapoznaniu się z jej treścią zadajesz sobie pytanie, czy trzeba odpowiadać na pozew rozwodowy? Odpowiedź brzmi: nie. Jeżeli nie przygotujesz odpowiedzi w terminie wskazanym przez sąd, nie zostaniesz ukarana np. karą finansową. Musisz jednak zdawać sobie sprawę z konsekwencji swojego postępowania.

Czym skutkuje brak odpowiedzi na pozew rozwodowy? Najprościej mówiąc, sąd na późniejszym etapie nie będzie brał pod uwagę twoich argumentów. Jeżeli twój współmałżonek złoży pozew rozwodowy z żądaniem orzeczenia winy, to nieprzygotowanie pisma oznacza tyle, że nie będziesz się bronić przed znajdującymi się w jego treści zarzutami.

Jeżeli uznałaś, że chcesz odpowiedzieć na pozew rozwody, to przed sporządzeniem pisma zastanów się, czy:

 • chcesz rozwodu z orzeczeniem winy drugiej strony – być może rozstaliście się w zgodzie i orzekanie o winie przez sąd jest zbyteczne,
 • zgadzasz się z podziałem obowiązków w kwestii dzieci – może widzisz tę sprawę inaczej, niż przedstawiła ją twój współmałżonek,
 • potrzebujesz dowodów – będą ci one potrzebne, jeżeli np. zamierzasz udowodnić, że małżeństwo nie rozpadło się z twojej winy.

Dopiero po dokładnym zapoznaniu się z treścią otrzymanego pozwu i określeniem swojego stanowiska można przystąpić do sporządzenia odpowiedzi.

W jakim terminie trzeba przygotować odpowiedź na pozew o rozwód?

Szczegółowe informacje znajdziesz w pouczeniu dołączonym do pisma. Z reguły sądy dają pozwanym 14 dni na ustosunkowanie się do treści pozwu rozwodowego. Jak liczyć te 14 dni? Oto podstawowe zasady:

 • odpowiedź na pozew o rozwód należy przygotować w ciągu 14 dni kalendarzowych, licząc od dnia, w którym odebrałaś przesyłkę z sądu,
 • przygotowaną odpowiedź możesz doręczyć na dwa sposoby – składając ją do sądu (wówczas liczy się dzień złożenia dokumentów) lub wysyłając pocztą (znaczenie ma data stempla pocztowego).

Co się stanie, jeżeli odpowiedź na pozew o rozwód nie zostanie przez ciebie dostarczona w wyznaczonym terminie? Skutek jest tu analogiczny jak w przypadku braku odpowiedzi na pozew rozwodowy.

Czasu na przygotowanie odpowiedzi na pozew o rozwód nie ma wiele. Nie zwlekaj z podjęciem decyzji – sporządzenie tego pisma tobie czy profesjonalnemu pełnomocnikowi zajmie co najmniej kilka dni. Im szybciej podejmiesz decyzję, tym lepiej.

Odpowiedź na pozew o rozwód przygotuj w dwóch egzemplarzach, jeżeli masz zamiar wysłać ją pocztą (jeden egzemplarz będzie dla powoda, drugi dla sądu). Zamierzasz złożyć odpowiedź osobiście w sądzie? Pamiętaj o wydrukowaniu jeszcze jednego egzemplarza – to właśnie na nim otrzymasz potwierdzenie (stempel).

Jak przygotować odpowiedź na pozew rozwodowy bez orzekania o winie?

Być może w kopercie z sądu znalazłaś pozew rozwodowy bez orzekania o winie. Zdziwiło cię to, bo od małżonka często słyszałaś, że w grę wchodzi jedynie rozwód z orzekaniem o winie? Trzeba mieć świadomość, że:

 • powód może zmienić swoją decyzję i na pierwszej rozprawie rozwodowej domagać się rozwodu z żądaniem orzeczenia winy – należy się przygotować na taką ewentualność,
 • jeżeli zgadzasz się z zaprezentowanym stanowiskiem, nie warto obciążać drugiej strony – być może również ona uznała, że lepiej będzie rozstać się szybko i z klasą.

Jak napisać odpowiedź na pozew rozwodowy bez orzekania o winie? Najlepiej po prostu krótko odnieść się do informacji zawartych w pozwie, wskazując, że również oczekujesz rozwodu bez orzekania o winie.

Jak przygotować odpowiedź na pozew rozwodowy z żądaniem orzeczenia winy?

Zupełnie inaczej sprawa wygląda, jeżeli odebrałaś pozew z żądaniem orzeczenia rozwodu z twojej winy. W tej sytuacji naturalnie masz prawo się bronić. W pierwszej kolejności musisz jednak odpowiedzieć na pytanie, czy:

 • za rozpad waszego związku odpowiada wyłącznie druga strona,
 • mimo że zgadzasz się z tym, że przyczyniłaś się do rozpadu związku, to druga strona również nie pozostaje bez winy.

Każda strategia wymaga zgromadzenia dowodów. Pamiętaj, że samo napisanie, że w związku działo się źle, ale to nie ty ponosisz winę za to, że doszło do sprawy rozwodowej, nie przekona sądu – będzie się on opierał na dowodach. Jeżeli ich nie przedstawisz, argumenty drugiej strony mogą zostać uznane za bardziej przekonujące. Przygotowując odpowiedź na pozew rozwodowy z żądaniem orzeczenia winy powinnaś dobrze przemyśleć, co zawrzesz w jej treści.

Odpowiedź na pozew rozwodowy – wzór nie zawsze pomoże

Uznałaś, że samodzielnie przygotujesz odpowiedź na pozew rozwodowy i dlatego szukasz wzoru takiego pisma? Każda sprawa rozwodowa jest inna. W tym przypadku posługiwanie się gotowym wzorem może przynieść więcej szkody niż pożytku. Ponieważ jednak odpowiedź na pozew rozwodowy to pismo procesowe, to musi ono zawierać:

 • oznaczenie sądu, do jakiego kierujesz odpowiedź,
 • oznaczenie stron – dane twoje i drugiej strony,
 • oznaczenie pisma – w tym przypadku sprawa jest prosta, będzie to „odpowiedź na pozew rozwodowy”,
 • twoje stanowisko i żądania,
 • informacje o załącznikach, które będą dowodami w sprawie.

Sprawy rozwodowe budzą dużo emocji wśród rozwodzących się małżonków. Napisanie odpowiedzi na pozew o rozwód wydaje się proste, ale realizacja tego zadania może spowodować, że będziesz czuć się wyczerpana emocjonalnie. Wówczas warto skorzystać z alternatywy, czyli powierzenia przygotowania odpowiedzi profesjonalistom.

Specjalizujemy się w sprawach rozwodowych – możesz nam zlecić poprowadzenie swojej sprawy o rozwód. Przygotujemy strategię procesową, opracujemy treść pism do sądu i pomożemy ci zgromadzić niezbędne dowody. W pierwszej kolejności przygotujemy dla ciebie odpowiedź na pozew o rozwód. Nie obawiaj się o dojazdy – sprawę załatwimy przez internet.

...
Zespół Legeli