Rozdzielność majątkowa przed rozwodem – czym jest i kiedy warto z niej skorzystać?

Małżonkowie, którzy chcą się szybko rozwieść, powinni rozważyć notarialny podział majątku. To rozwiązanie, dzięki któremu można przyspieszyć rozwód. Zastanawiasz się, na czym polega rozdzielność majątkowa u notariusza przed rozwodem? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

image

Rozdzielność majątkowa u notariusza przed rozwodem – dla kogo?

Wielu małżonków nie chce „prać brudów” na sali sądowej. Przeciwnie, zależy im na szybkim rozwodzie i zamknięciu tego etapu życia. Podział majątku przed rozwodem w kancelarii notarialnej to rozwiązanie dedykowane małżeństwom, które:

  • nie mają dzieci – wówczas sąd nie musi zajmować się sprawą praw do opieki nad dziećmi czy kwestią alimentów,
  • chcą rozwodu bez orzekania o winie – taki rozwód może zostać orzeczony na pierwszej rozprawie, więcej na ten temat można przeczytać w artykule Ile trwa rozwód? Odpowiadamy na pytania,
  • są zgodne w kwestiach majątkowych – sytuacja taka ma miejsce, gdy małżonkowie uzgodnili między sobą podział wspólnie zgromadzonego majątku.

Czasem impulsem do skorzystania z usług notariusza jest wspólne mieszkanie, które zostało przez małżonków zakupione na kredyt. W przypadku rozwodu, kredyt hipoteczny może być kłopotem, zwłaszcza gdy po rozstaniu jeden z byłych małżonków nie będzie korzystać z mieszkania.

Na czym polega rozdzielność majątkowa u notariusza przed rozwodem?

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, do podziału majątku może dojść dopiero po ustaniu wspólności majątkowej. Tymczasem to właśnie wspólność majątkowa jest najczęściej spotykanym ustrojem majątkowym w Polsce – powstaje z chwilą zawarcia małżeństwa. Proces podziału wspólnego majątku przed rozwodem wygląda zatem następująco:

  • wprowadzenie rozdzielności majątkowej (tzw. intercyzy) – rozdzielność majątkowa musi zostać zawarta przed notariuszem, w innym przypadku nie wywoła żadnych skutków prawnych,
  • sporządzenie umowy o podział majątku wspólnego – w umowie małżonkowie dokonują podziału majątku, czyli wskazują, do których składników majątkowych będzie miało wyłączne prawo każde z nich.

Umowa o podział majątku wspólnego musi zostać sporządzona w formie aktu notarialnego, jeżeli w skład majątku wchodzi nieruchomość (mieszkanie, dom).

Rozdzielność majątkowa u notariusza – o czym warto pamiętać?

Mimo że rozdzielność majątkowa u notariusza to szybki sposób na podział wspólnego majątku, to trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Najważniejsze to:

  • rozdzielność majątkowa u notariusza nie może mieć daty wstecznej – rozdzielność z datą wsteczną można uzyskać wyłącznie w sądzie,
  • u notariusza rozdzielność może zostać zawarta w dowolnym momencie – nie tylko rozwód może skłonić małżonków do zwrócenia się do notariusza.

W zależności od tego, jakie składniki wchodzą w skład majątku wspólnego, rozdzielność majątkowa u notariusza przed rozwodem może okazać się korzystniejsza finansowo. Inaczej mówiąc, małżonkowie mogą zapłacić mniej, niż gdyby podziału majątku dokonali na drodze sądowej.

...
Zespół Legeli