Ojcem dziecka, które urodziło się w czasie trwania małżeństwa, wcale nie musi być mąż matki. Z tego względu mężczyzna ma możliwość złożenia pozwu o zaprzeczenie ojcostwa. Jak napisać pozew o zaprzeczenie ojcostwa? Co trzeba wiedzieć? Podpowiadamy.
W Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym funkcjonuje pojęcie o nazwie „domniemanie ojcostwa”. Jest to instytucja prawa rodzinnego. Polega ona na uznaniu, że ojcem dziecka jest mąż matki, gdy dziecko urodziło się:
Powyższe domniemania mogą jednak zostać obalone. Służy temu właśnie powództwo o zaprzeczenie ojcostwa. Składając do sądu pozew o zaprzeczenie ojcostwa, mężczyzna może „uchronić się” przed konsekwencjami, z jakimi wiąże się bycie rodzicem. Mowa tu przede wszystkim o władzy rodzicielskiej i obowiązku partycypowania w utrzymaniu dziecka.
Aby zaprzeczyć ojcostwu, konieczne jest złożenie pozwu do sądu. Zaprzeczenie ojcostwa polega na udowodnieniu przed sądem, że mężczyzna nie jest ojcem dziecka urodzonego przez jego obecną lub byłą żonę. Dziś w sprawach o zaprzeczenie ojcostwa powszechnie wykorzystywane są testy DNA.
Jak napisać wniosek o zaprzeczenie ojcostwa? Każda sprawa jest inna, dlatego dostępne wzory są bardzo ogólne. Ponieważ sprawa o zaprzeczenie ojcostwa ma daleko idące konsekwencje, warto skonsultować się ze specjalistą od prawa rodzinnego.
Zaprzeczenie ojcostwa po rozwodzie – wzór. Z reguły wzory pozwów o zaprzeczenie ojcostwa są dostępne na stronach internetowych sądów. Niestety, takie szablony są pozbawione przykładowych uzasadnień.
W pozwie ojciec może żądać choćby przeprowadzenia testów DNA. Możliwe jest też wskazanie okoliczności, które wykluczają ojcostwo męża. Należą do nich np. względy zdrowotne – domniemany ojciec dziecka może udowodnić, że ze względu na chorobę nie może być ojcem.
W przypadku zaprzeczenia ojcostwa pamiętać należy o terminach wniesienia pozwu. Ojciec dziecka ma na to sześć miesięcy, licząc od dnia, w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę. Jednocześnie nie może on złożyć pozwu po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności.
Aktualnie obowiązujące przepisy dopuszczają możliwość żądania zaprzeczenia ojcostwa nie tylko przez ojca. Takie prawo ma również:
Termin, o którym mowa powyżej, będzie szczególnie istotny dla mężczyzny, który pozostaje w separacji ze swoją żoną, przy czym jest to separacja faktyczna, a nie formalna.