...

Witaj!

Na blogu Legeli dzielimy się naszą wiedzą.

Umieszczamy na tej stronie artykuły i porady, które odpowiadają na nurtujące Was pytania. Wszystkie treści tworzone są przez zespół Legeli i współpracujących z nami prawników.

Zapraszamy do lektury!

Rozwód
img main 1

Alimenty na pełnoletnie dziecko – do kiedy płaci się alimenty?

Alimenty na dziecko pełnoletnie to zagadnienie, które wywołuje wiele wątpliwości. Wielu rodziców błędnie zakłada, że z momentem ukończenia przez dziecko 18 lat nie są oni zobowiązani do dalszego partycypowania w kosztach jego utrzymania. Do kiedy płaci się alimenty? Czy możliwe jest zniesienie alimentów na pełnoletnie dziecko?


Avatar
Zespół Legeli

Rozwód
Alimenty wstecz – jak zabezpieczyć alimenty i kiedy złożyć wniosek?

Rozdzielność majątkowa przed rozwodem – czym jest i kiedy warto z niej skorzystać?

Małżonkowie, którzy chcą się szybko rozwieść, powinni rozważyć notarialny podział majątku. To rozwiązanie, dzięki któremu można przyspieszyć rozwód. Zastanawiasz się, na czym polega rozdzielność majątkowa u notariusza przed rozwodem? Odpowiedź znajdziesz poniżej.


Avatar
Zespół Legeli

Rozwód
img main 3

Zaprzeczenie ojcostwa po rozwodzie – jak napisać pozew?

Ojcem dziecka, które urodziło się w czasie trwania małżeństwa, wcale nie musi być mąż matki. Z tego względu mężczyzna ma możliwość złożenia pozwu o zaprzeczenie ojcostwa. Jak napisać pozew o zaprzeczenie ojcostwa? Co trzeba wiedzieć? Podpowiadamy.


Avatar
Zespół Legeli

image secondary

Wniosek o separację – wzór, koszty, dokumenty

Małżonkowie, którym przestało się układać, nie zawsze chcą występować o rozwód. W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem może być separacja. Jak napisać pozew lub wniosek o separację? Kiedy separacja może zostać orzeczona i jakie skutki wiążą się z jej orzeczeniem?


avatar
Zespół Legeli

image secondary

Jak uniknąć podziału majątku po rozwodzie?

Jedno z częstszych pytań, jakie zadają małżonkowie po rozwodzie, to: “jak uniknąć podziału majątku?”. Jak dzieli się majątek po rozwodzie? Czy podział zgromadzonego majątku jest konieczny?


avatar
Zespół Legeli

image secondary

Rozwód bez orzekania o winie

Małżonkowie, którzy porozumieli się w kluczowych kwestiach – opieki nad dziećmi, alimentów i podziału majątku – mogą zdecydować się na szybki rozwód bez orzekania o winie. O czym powinieneś pamiętać, składając pozew o taki rozwód?


avatar
Zespół Legeli

image secondary

Świadek w sprawie rozwodowej – czego się spodziewać?

Nie zawsze małżonkom udaje się uzyskać rozwód na pierwszej rozprawie. Gdy istnieje między nimi spór co do tego, który z nich jest winny rozpadowi pożycia, konieczne jest powołanie świadków mających wiedzę na temat ich wzajemnych relacji. Jakie pytania padają na sprawie rozwodowej?


avatar
Zespół Legeli

image secondary

Jak długo czeka się na rozwód?

Małżonkowie, którzy zdecydowali się definitywnie zakończyć związek, często zastanawiają się, ile czeka się na rozwód. To zależy od kilku czynników – w tym od tego, czy sąd będzie musiał ustalić, który z małżonków ponosi winę za trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego.


avatar
Zespół Legeli

image secondary

Ile trwa rozwód?

Małżonkowie, którzy uznali, że nie ma już szans na uratowanie związku, często chcą się szybko rozwieść, aby zacząć kolejny etap życia. Ile trwa rozwód cywilny, a ile rozwód kościelny? Czy żądanie podziału majątku może spowodować, że postępowanie sądowe będzie trwać dłużej?


avatar
Zespół Legeli

image secondary

Wycofanie pozwu o rozwód – jak i kiedy można to zrobić?

Złożyłeś pozew o rozwód, lecz zmieniłeś zdanie i teraz zastanawiasz się, jak go wycofać? Jest to możliwe, ale nie w każdym momencie. Sprawdź, jak skutecznie wycofać pozew o rozwód i kiedy nie będziesz potrzebował na to zgody współmałżonka.


avatar
Zespół Legeli

image secondary

Ograniczenie praw rodzicielskich

Władza rodzicielska przysługuje każdemu z rodziców. Zdarza się jednak, że rodzice nie są w stanie podołać obowiązkom, lub nie mogą porozumieć się w kwestii wychowania dziecka. Dowiedz się, kiedy dochodzi do ograniczenia praw rodzicielskich i jakie są tego konsekwencje.


avatar
Zespół Legeli

image secondary

Zaświadczenie o rozwodzie czy odpis wyroku rozwodowego?

Potrzebny jest ci dokument, dzięki któremu potwierdzisz, że jesteś po rozwodzie? Być może sprawdzasz, jak otrzymać zaświadczenie o rozwodzie. Powinieneś wiedzieć, że taki dokument nie zawsze będzie potrzebny.


avatar
Zespół Legeli

image secondary

Odpis skrócony/zupełny aktu małżeństwa – wniosek, odbiór, opłata

Odpis aktu małżeństwa może być wymagany m.in. podczas załatwiania spraw za granicą. Jak uzyskać ten dokument? Sprawdzamy, gdzie udać się po odpis aktu małżeństwa i ile trzeba zapłacić za wydanie tego dokumentu przez urzędników.


avatar
Zespół Legeli

...

Ślub cywilny po rozwodzie

Uzyskanie rozwodu otwiera byłemu małżonkowi drogę do ponownego zawarcia związku małżeńskiego. Jakie dokumenty są niezbędne do ślubu cywilnego? Kiedy po orzeczeniu przez sąd rozwodu można wziąć ślub cywilny?


avatar
Zespół Legeli

...

Rozwód z alkoholikiem krok po kroku

Jak krok po kroku przebiega rozwód z alkoholikiem? Czy pozywający małżonek może liczyć na to, że rozwód spowoduje eksmisję byłego małżonka ze wspólnego mieszkania?


avatar
Zespół Legeli

...

Jak napisać pozew o rozwód?

Musisz przygotować pozew – możesz to zrobić samodzielnie, lub skorzystać z pomocy radcy prawnego czy adwokata. Jak napisać pozew o rozwód? Do którego sądu złożyć przygotowany dokument? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.


avatar
Zespół Legeli

...

Ulga na dziecko po rozwodzie

Czy ulga na dziecko przysługuje po rozwodzie? Jeżeli chcesz skorzystać z ulgi na dziecko i jesteś po rozwodzie, to zapoznaj się z naszym poradnikiem – podpowiadamy, jak rozliczyć ulgę prorodzinną.


...
Zespół Legeli

...

Wyrok rozwodowy – treść wyroku rozwodowego i ile czeka się na odpis wyroku rozwodowego

Sprawa rozwodowa kończy się wydaniem wyroku przez sąd. Co oznacza treść wyroku rozwodowego i kiedy uprawomocnia się wyrok rozwodowy? Rozwiewamy też wątpliwości dotyczące składania wniosku o odpis wyroku rozwodowego.


...
Zespół Legeli

...

Uprawomocnienie wyroku rozwodowego – kiedy ma miejsce uprawomocnienie rozwodu?

Małżonkowie, którzy zdecydowali się na rozwód, często z niecierpliwością czekają na uprawomocnienie wyroku rozwodowego. Kiedy wyrok rozwodowy jest prawomocny? Jak prawidłowo liczyć terminy?


...
Zespół Legeli

...

Co daje Niebieska Karta przy rozwodzie?

Orzekając o rozwodzie, sąd może rozstrzygnąć o winie jednego z byłych małżonków. Sprawdź, co daje Niebieska Karta przy rozwodzie.


...
Zespół Legeli

...

Alimenty wstecz – jak zabezpieczyć alimenty i kiedy złożyć wniosek?

Co do zasady świadczenie w postaci alimentów ma zaspokajać bieżące potrzeby dziecka. Sprawdź, kiedy i jak skutecznie wystąpić z takimi roszczeniami.


...
Zespół Legeli

...

500+ po rozwodzie

Komu przysługuje 500 plus po rozwodzie? Czy dokumenty rozwodowe należy dołączyć do wniosku o przyznanie środków z tego programu?


...
Zespół Legeli

...

Kiedy można przestać płacić alimenty?

Obowiązek alimentacyjny najczęściej dotyczy relacji rodzic-dziecko, rzadziej małżonek-małżonek. Czy rodzic, którego dziecko ukończyło 18 lat, może przestać płacić alimenty?


...
Zespół Legeli

Zmiana nazwiska po rozwodzie

Zmiana nazwiska po rozwodzie

Po rozwodzie małżonkowie mogą wrócić do nazwisk, które nosili przed ślubem. Zmiana nazwiska po rozwodzie nie jest skomplikowanym przedsięwzięciem.


Zmiana nazwiska po rozwodzie
Zespół Legeli

...

Rozwód za porozumieniem stron

Czym jest ten rodzaj rozwodu, jak napisać wniosek o rozwód za porozumieniem stron i jakie dokumenty należy do niego dołączyć?


...
Zespół Legeli

...

Rozwód kościelny

Jak uzyskać rozwód kościelny? Sprawdzamy, ile trwa unieważnienie ślubu kościelnego i z jakimi kosztami się wiąże.


...
Zespół Legeli

...

Podział majątku po rozwodzie

Jednym z wielu problemów związanych z rozwodem, jest podział wspólnego majątku. Brak wiedzy na ten temat może spędzać sen z powiek.


...
Marcin, wsp. Legeli

...

Ile kosztuje rozwód?

Czy stać mnie na rozwód? Ile kosztuje konsultacja prawnicza? Dlaczegoy warto skorzystać z Pomocy online? Dowiedz się już teraz.


...
Marek, wsp. Legeli

...

Jak się rozwieść?

Dla wielu proces rozwiązania przysięgi małżeńskiej jest mocno obciążający psychicznie. Przeczytaj co może Cię czekać.


...
Marcin, wsp. Legeli

...

Dlaczego warto się dogadać?

Napięta atmosfera pomiędzy rozwodzącymi się partnerami może nie tylko utrudnić proces rozwodu, ale i przysporzyć niepotrzebnego stresu.


...
Zespół Legeli

...

Jak opisać przyczyny rozwodu?

Co jest istotne, w pozwie rozwodowym? Jakie informacje zawrzeć? W jaki sposób sformułować swoje obawy i problemy w związku?


...
Zespół Legeli

Rozwód online