Ile kosztuje rozwód?

Rozwód jest postrzegany nie tylko jako jeden z najbardziej stresujących momentów w życiu, ale także jako drogi i czasochłonny proces. Czy rozwód rzeczywiście wiąże się z ogromnymi wydatkami? Czy opłaca się korzystanie z rozwiązań online? Poniżej przedstawiamy Wam koszty sprawy rozwodowej oraz kilka pomysłów na to, jak je ograniczyć.

Załóż konto

...

Co składa się na koszt rozwodu?

Przymierzając się do rozpoczęcia pozwu rozwodowego warto przeanalizować jego koszty, które nie są jednorodne. Na całkowitą sumę składają się następujące opłaty:

  • Stałe związane z postępowaniem - czyli koszty sądowe,
  • Przygotowania pozwu,
  • Reprezentacji w sądzie przez prawnika,
  • Postępowania dowodowego.

Należy tutaj jednak podkreślić, że jedynymi opłatami, których nie unikniemy są koszty postępowania sądowego. Wszystkie pozostałe możemy znacznie obniżyć lub całkowicie wyeliminować - co zależy od podejścia stron do rozwodu.

Opłaty stałe

Opłata od pozwu o rozwód wynosi 600,00 zł i jest niezależna od sądu, do którego wnosimy pozew. Opłatę wnosi strona, która wszczyna postępowanie (składa pozew), natomiast koszt ten może przez sąd zostać obniżony i podzielony na 2 części - po 150,00 zł dla obu małżonków. Dzieje się tak wówczas, gdy rozwód zostanie przeprowadzony bez orzekania o winie, czyli żaden z małżonków nie zostanie jednoznacznie obarczony winą za rozpad małżeństwa.


W takim przypadku po zakończeniu postępowania sąd zwraca 300,00 zł stronie wytyczającej powództwo, a na stronę pozwaną nakłada obowiązek zwrotu 150,00 zł stronie powodowej. Oznacza to, że każdy z małżonków finalnie jest obarczony kosztem 150,00 zł.

"Do tych kosztów należy doliczyć od 300,00 zł do 1000,00 zł, jeśli na tym samym postępowaniu sąd ma dokonać również podziału majątku."

Pamiętajmy jednak, że nic nie stoi na przeszkodzie dokonać podziału majątku w toku innego postępowania, o czym piszemy tutaj. Warto również wspomnieć, że osoby w trudnej sytuacji materialnej mogą złożyć do sądu wniosek o częściowe lub całkowite zwolnienie z kosztów sądowych. Do tego wniosku należy dołączyć oświadczenie o stanie rodzinnym i majątkowym.

...

Koszty przygotowania pozwu

Istotnym kosztem postępowania jest samo przygotowanie pozwu. Nie ma tutaj obowiązku korzystania z usług specjalisty - możesz przygotować pozew rozwodowy samodzielnie, korzystając z gotowych wzorów w internecie. Natomiast o ile nie jesteś prawnikiem, to unikanie kosztów na tym etapie może Ci się odbić czkawką - podejmujesz ryzyko odrzucenia pozwu przez sąd bądź zakończenia sprawy niezgodnie ze swoim interesem.
Warto zatem rozważyć poniesienie kosztu przygotowania pozwu i zlecenie jego przygotowania specjaliście. W Polsce na ten moment istnieją dwie możliwości przygotowania pozwu:

  • Spotkanie z adwokatem,
  • Zakup pozwu online.

Pozew przygotowywany przez adwokata w czasie spotkania lub po spotkaniu kosztuje w zależności od typu sprawy od 600,00 zł do nawet 2000,00 zł.
Pozew przygotowywany online może być nawet kilkukrotnie tańszy, co zależy od portalu, z jakim nawiążesz współpracę.

"W Legeli możesz otrzymać go już za 99,00 zł."

Jeśli chciałbyś sprawdzić ofertę, możesz to zrobić tutaj.

Koszt reprezentacji w sądzie przez prawnika

Obecność w sądzie adwokata lub radcy prawnego może się okazać niezbędna w sytuacjach trudnych - zwłaszcza jeśli małżonkowie nie rozwodzą się w pełnej zgodności ze sobą lub sąd będzie orzekał winę za rozpad małżeństwa.


Koszty reprezentacji w zależności od typu sprawy mogą wynosić od 1000,00 zł do nawet kilku tysięcy zł.

W najprostszych sprawach, gdzie panuje zgodność małżonków co do rozwodu, małżonkowie nie chcą orzekania winy za rozpad małżeństwa i są zgodni co do aspektów opieki nad dziećmi można rozważyć rezygnację z reprezentacji. Znacznie obniży to koszt naszej sprawy.

Koszt postępowania dowodowego

W szczególnych przypadkach w toku postępowania pojawiają się dodatkowe koszty związane z przeprowadzeniem poszczególnych dowodów, co wiąże się np. z obecnością w sądzie świadków i uzyskaniem opinii biegłych. Koszty postępowania dowodowego zostaną doliczone do kosztów całej sprawy, a jeżeli jeden z małżonków zostanie uznany za wyłącznie winnego za rozkład pożycia małżeńskiego zostanie obciążony wszystkimi kosztami postępowania.


...

Jak zatem obniżyć koszty postępowania?

Zgodność małżonków w przypadku rozwodu jest kluczowa jeśli chodzi o koszty całej sprawy. Warto też rozważyć rezygnację z kosztownych wizyt u adwokatów i przygotowywanie pozwu oraz konsultacje realizowane w pełni online. Tak przeprowadzone rozwody mogą się wiązać z kosztem niższym niż kilkaset złotych.

"Warto się dogadać."

Załóż konto

...
Marek, zespół Legeli
Zacznij już dziś

Wybierz Legeli i zaoszczędź swój czas i pieniądze.

Przygotuj swój pozew samodzielnie i w pełni online. Sam zdecydujesz, kiedy i czy wogóle są Ci potrzebne kosztowne spotkania z adwokatem.

Rozpocznij
Rozwód online