Odpis skrócony/zupełny aktu małżeństwa – wniosek, odbiór, opłata

Odpis aktu małżeństwa może być wymagany m.in. podczas załatwiania spraw za granicą. Jak uzyskać ten dokument? Sprawdzamy, gdzie udać się po odpis aktu małżeństwa i ile trzeba zapłacić za wydanie tego dokumentu przez urzędników.

dokumenty

Czym jest zupełny odpis aktu małżeństwa?

Odpis zupełny aktu małżeństwa jest jednym z trzech rodzajów odpisów – obok odpisu skróconego i odpisu wielojęzycznego skróconego. Dokument ten zawiera szczegółowe informacje – treść aktu stanu cywilnego w chwili jego sporządzenia wraz z później dokonanymi zmianami. Stopień szczegółowości to najważniejsza różnica między odpisem zupełnym a skróconym aktu małżeństwa. Ten drugi dokument prezentuje wyłącznie aktualną treść aktu małżeństwa. Z kolei trzeci rodzaj – wielojęzyczny odpis skrócony aktu małżeństwa – może być niezbędny podczas załatwiania spraw w zagranicznych urzędach.

Skąd wziąć odpis aktu małżeństwa?

Jak uzyskać akt małżeństwa? Aby otrzymać zupełny lub skrócony odpis aktu małżeństwa, należy złożyć wniosek wraz z potwierdzeniem wniesienia opłaty skarbowej. Można to zrobić na trzy sposoby:

 • przez internet – za pośrednictwem platformy ePUAP,
 • osobiście w urzędzie – dokumenty można złożyć w dowolnym urzędzie stanu cywilnego,
 • listownie – dokumenty należy przesłać na adres najbliższego urzędu stanu cywilnego.

Sprawę można też załatwić przez pełnomocnika. Osoby, które chcą otrzymać odpis dotyczący dalszej rodziny, muszą pamiętać o konieczności potwierdzenia swojego interesu prawnego.

Gdzie odebrać skrócony akt małżeństwa?

Jak uzyskać odpis aktu małżeństwa? Sposób odbioru dokumentu określa się we wniosku:

 • odbiór osobisty w urzędzie stanu cywilnego – w ten sposób można otrzymać odpis w formie papierowej,
 • przesłanie odpisu na wskazany adres – urzędnik prześle odpis w formie papierowej,
 • odbiór elektroniczny – dokument jest przesyłany na skrzynkę ePUAP.

W formie elektronicznej można odebrać wyłącznie odpis zupełny i skrócony aktu małżeństwa. Wielojęzyczny odpis skrócony jest wydawany jedynie w formie papierowej.

zegar

Ile czeka się na odpis aktu małżeństwa?

W 2015 r. został wdrożony elektroniczny centralny rejestr stanu cywilnego. Czas potrzebny na rozpatrzenie wniosku zależy od tego, czy akt małżeństwa znajduje się w tym systemie. Jeżeli:

 • akt jest w systemie – dokument z reguły wydawany jest od ręki,
 • akt nie jest w systemie, ale urząd dysponuje jego wersją papierową – odpis aktu zostanie wydany w ciągu siedmiu dni roboczych, licząc od dnia złożenia wniosku,
 • akt nie jest w systemie i wniosek został złożony w urzędzie, w którym nie ma aktu w formie papierowej – dokument zostanie wydany w ciągu 10 dni roboczych, licząc od dnia złożenia wniosku.

Odpis zupełny lub skrócony aktu małżeństwa może zostać wydany automatycznie, jeżeli wniosek dotyczy osoby, która go złożyła albo jej małżonka, dzieci lub rodziców. Wówczas dokument jest przesyłany na skrzynkę ePUAP.

Ile kosztuje odpis aktu małżeństwa?

Wydanie odpisu aktu małżeństwa może być usługą odpłatną, choć nie zawsze – zależy to od celu, dla którego dokument jest potrzebny. Nieodpłatnie odpis otrzymają osoby, które potrzebują go, by m.in. uzyskać dokument tożsamości (np. dowód osobisty), załatwić sprawę w ZUS czy alimenty. Ile kosztuje odpis aktu małżeństwa do rozwodu i w pozostałych sytuacjach? Za wydanie:

 • odpisu skróconego aktu małżeństwa należy zapłacić 22 zł,
 • odpisu zupełnego aktu małżeństwa trzeba zapłacić 33 zł.

Dodatkowy koszt w wysokości 17 zł poniosą osoby, które sprawę zdecydują się załatwić przez profesjonalnego pełnomocnika, np. radcę prawnego.

...
Zespół Legeli
Zacznij już dziś

Wybierz Legeli i zaoszczędź swój czas i pieniądze.

Przygotuj swój pozew samodzielnie i w pełni online. Sam zdecydujesz, kiedy i czy wogóle są Ci potrzebne kosztowne spotkania z adwokatem.

Rozpocznij
Rozwód online