Aby sąd mógł orzec rozwód, musi stwierdzić istnienie tzw. przesłanek pozytywnych. Jakie są przesłanki do rozwodu? Dowiedz się, jak prawidłowo skonstruować uzasadnienie pozwu rozwodowego.
Obowiązujące przepisy precyzują, kiedy sąd może orzec rozwód małżonków. Jest to możliwe, kiedy rozkład pożycia małżeńskiego jest zupełny i trwały, czyli wówczas, gdy więzi łączące małżonków ustały. Mowa to o następujących więziach:
Zupełny i trwały rozkład pożycia nie zawsze wystarcza do rozwodu. Istnieją też tzw. negatywne przesłanki rozwodu, które powodują, że sąd nie może orzec końca małżeństwa. Przykładowo rozwód nie może zostać orzeczony, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych dzieci.
W przepisach na próżno szukać pełnego katalogu przesłanek, które prowadziłyby do stwierdzenia trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Aby ustalić przesłanki do rozwodu, można posiłkować się dotychczasowym orzecznictwem. Wynika z niego, że najczęstszymi powodami rozwodów są:
Inne przesłanki orzeczenia rozwodu to np. niezgodność charakterów czy zdrada. W przypadku zdrady trzeba pamiętać, że nie zawsze musi ona prowadzić do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego.
„Zdrada emocjonalna a rozwód. W ostatnich latach w orzecznictwie coraz częściej można spotkać się z terminem „zdrada emocjonalna”. Spędzanie czasu z inną osobą czy omawianie z nią swoich problemów może zostać uznane jako argument do rozwodu.”
Powyższe powody do rozwodu nie są wszystkimi przyczynami, jakie małżonkowie wskazują w przygotowywanych przez siebie pozwach. Argumenty do rozwodu to także: trudności finansowe, nieobecność jednego z małżonków przed dłuższy czas czy niewłaściwe zachowywanie się w stosunku do krewnych współmałżonka.
Małżonek, który składa pozew rozwodowy, musi uzasadnić swoje stanowisko, czyli wskazać, jak doszło do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego. Z reguły to właśnie ta część pozwu jest najbardziej kłopotliwa. Jak uzasadnić pozew rozwodowy? Warto wymienić wszystkie okoliczności, które mogły doprowadzić do tego, że między małżonkami wygasły wszelkie więzi – będą to np. alkoholizm, bezpłodność czy oziębłość seksualna. Uzasadnienie pozwu rozwodowego powinno być obszerne, a niekiedy również dobrze udokumentowane. Jeżeli to alkoholizm spowodował, że małżonkowie odsunęli się od siebie, dowodem może być np. niebieska karta założona agresywnemu partnerowi czy zdiagnozowanie u niego choroby alkoholowej.
Przygotuj swój pozew samodzielnie i w pełni online. Sam zdecydujesz, kiedy i czy wogóle są Ci potrzebne kosztowne spotkania z adwokatem.
Rozpocznij