Zaświadczenie o rozwodzie czy odpis wyroku rozwodowego – sprawdź, czego potrzebujesz

Potrzebny jest ci dokument, dzięki któremu potwierdzisz, że jesteś po rozwodzie? Być może sprawdzasz, jak otrzymać zaświadczenie o rozwodzie. Powinieneś wiedzieć, że taki dokument nie zawsze będzie potrzebny.

...

Czym jest zaświadczenie o rozwodzie i kiedy jest potrzebne?

Dokumenty rozwodowe często są niezbędne do tego, aby definitywnie zakończyć sprawy w urzędzie czy banku już po uzyskaniu rozwodu. Być może również zastanawiasz się, jak zdobyć zaświadczenie o rozwodzie. Powinieneś wiedzieć, że taki dokument niekoniecznie będzie od ciebie wymagany – w wielu sytuacjach wystarczy odpis wyroku sądu potwierdzającego rozwód. Dlaczego?

Zaświadczenie o rozwodzie to dokument, który jest potrzebny byłym małżonkom mieszkającym za granicą – bez niego niemożliwe jest uznanie za granicą wyroku orzeczonego przez polski sąd. Zaświadczenie o rozwodzie wydaje ten sąd okręgowy, który orzekł o rozwodzie małżonków. Jeżeli mieszkasz za granicą lub zamierzasz wyjechać z kraju i potrzebny jest ci właśnie ten dokument, wniosek powinieneś skierować do sądu okręgowego, który wydał wyrok rozwodowy.

Jak otrzymać odpis wyroku sądu potwierdzającego rozwód?

W planach masz załatwienie spraw urzędowych i potrzebny będzie ci odpis wyroku sądu potwierdzającego rozwód? Pamiętaj, że dokument ten nie jest wydawany przez sąd z urzędu. Jeżeli chcesz otrzymać odpis wyroku rozwodowego z klauzulą prawomocności, to będziesz musiał złożyć wniosek.

Za odpis wyroku rozwodowego z klauzulą prawomocności będziesz musiał też zapłacić – za każde rozpoczęte 10 stron wydanego dokumentu pobierana jest opłata w wysokości 20 zł. Gdzie odebrać orzeczenie o rozwodzie? Wyrok rozwodowy znajduje się w sądzie okręgowym, który go wydał, ale nie musisz odbierać go osobiście – możesz wskazać adres, pod który ma on zostać wysłany.

Czym jest zaświadczenie o stanie cywilnym i jak je otrzymać?

Jeżeli jesteś po rozwodzie, możesz też wystąpić o zaświadczenie o stanie cywilnym. Ten dokument z powodzeniem zastępuje odpis wyroku sądu potwierdzającego rozwód przy załatwianiu np. spraw podatkowych czy ubezpieczeniowych. Wniosek o wydanie potrzebne klaugo ci dokumentu możesz złożyć:

  • przez internet – będziesz potrzebować do tego profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego,
  • w urzędzie – wystarczy, że wypełnisz wniosek o zaświadczenie o stanie cywilnym, dołączysz do niego dowód wniesienia opłaty skarbowej i okażesz urzędnikowi swój dowód osobisty,
  • listownie – do wniosku o zaświadczenie o stanie cywilnym dołącz tylko dowód wniesienia opłaty skarbowej.

Chcesz załatwić sprawę osobiście lub listownie? Wniosek możesz złożyć w dowolnym urzędzie stanu cywilnego na terenie Polski.

...
Zespół Legeli
Zacznij już dziś

Wybierz Legeli i zaoszczędź swój czas i pieniądze.

Przygotuj swój pozew samodzielnie i w pełni online. Sam zdecydujesz, kiedy i czy wogóle są Ci potrzebne kosztowne spotkania z adwokatem.

Rozpocznij
Rozwód online