Zmiana nazwiska po rozwodzie – termin, wniosek, opłaty

Po rozwodzie małżonkowie mogą wrócić do nazwisk, które nosili przed ślubem. Zmiana nazwiska po rozwodzie nie jest skomplikowanym przedsięwzięciem. Jesteś zainteresowany taką zmianą? Omawiamy formalności, wskazujemy termin złożenia oświadczenia i opłaty, jakie wiążą się ze zmianą nazwiska.

...

Zmiana nazwiska po rozwodzie – krok po kroku

Powrót do nazwiska panieńskiego wymaga złożenia oświadczenia przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego albo konsulem – wniosek o zmianę nazwiska po rozwodzie nie jest konieczny. Z oświadczenia zostanie sporządzony protokół, który następnie musi zostać podpisany. Urzędnikowi należy okazać dowód tożsamości i przedłożyć:

  • odpis prawomocnego orzeczenia sądu o rozwodzie – jeżeli oświadczenie o zmianie nazwiska będzie miało miejsce przed konsulem,
  • dowód uiszczenia opłaty skarbowej.

Urzędnik będzie wymagał podania informacji także o miejscu, w którym sporządzono akt małżeństwa oraz o dacie uprawomocnienia się orzeczenia sądu o rozwodzie.

“Zasady powrotu do nazwiska panieńskiego po rozwodzie zostały uregulowane w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. ”

...

Ile mamy czasu na powrót do nazwiska po rozwodzie?

Z pytaniem, jak zmienić nazwisko po rozwodzie wiąże się również inne, czyli ile jest czasu na powrót do nazwiska po rozwodzie. Kwestię tę reguluje Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Zgodnie z jego art. 59. jest to możliwe w ciągu trzech miesięcy, licząc od momentu uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu. Po przekroczeniu tego terminu o zmianę nazwiska trzeba będzie ubiegać się w innym trybie.

Czy powrót do nazwiska po rozwodzie jest konieczny? Rozwiedziony małżonek ma dwie możliwości, – może:

  • zachować nazwisko, którym się dotychczas posługiwał – to oznacza, że odpowiedź na pytanie, czy po rozwodzie trzeba zmienić nazwisko jest negatywna,
  • zdecydować, że po rozwodzie wróci do swojego poprzedniego nazwiska – nazwisko po rozwodzie może, ale nie musi, zostać zmienione.

Czasu na zmianę nazwiska po rozwodzie nie ma zatem wiele. Warto dobrze przemyśleć tę decyzję, bo w późniejszym okresie odwrócenie jej skutków będzie trudne.

Ile kosztuje zmiana nazwiska po rozwodzie?

Powrót do nazwiska po rozwodzie wiąże się z koniecznością uregulowania opłaty. Ile kosztuje zmiana nazwiska po rozwodzie? Wysokość opłaty skarbowej zależy od tego, przed jakim urzędnikiem składa się oświadczenie. Jeżeli ma to miejsce w:

  • urzędzie stanu cywilnego – opłata wynosi 11 zł,
  • onsulacie – opłata wynosi 50 euro.

Do powyższych kwot należy doliczyć jeszcze koszty związane z wyrobieniem nowych dokumentów. Chociaż aktualnie za wyrobienie dowodu osobistego nie jest pobierana opłata, to rozwiedziony małżonek będzie musiał posiadać skrócony odpis aktu małżeństwa. Wniosek o wydanie tego dokumentu można złożyć m.in. przez internet i w urzędzie. Jego uzyskanie wiąże się z opłatami – zapłacić trzeba:

  • 22 zł za odpis skrócony aktu stanu cywilnego,
  • 33 zł za odpis zupełny aktu stanu cywilnego.

Na pytanie, czy zmieniać nazwisko po rozwodzie, każda osoba rozwiedziona musi odpowiedzieć sobie sama.

...
Zespół Legeli
Zacznij już dziś

Wybierz Legeli i zaoszczędź swój czas i pieniądze.

Przygotuj swój pozew samodzielnie i w pełni online. Sam zdecydujesz, kiedy i czy wogóle są Ci potrzebne kosztowne spotkania z adwokatem.

Rozpocznij
Rozwód online